NIFD Playlist
This playlist is taken from the group's MP3 collection and is arranged by Nationality
Click here for an alphabetical listing of these dances

(Abbreviation: In this list, ALI indicates that the dance was taught
at the first annual Autumn Leaves Dance workshop, ALII at the second, and so on.)


 


ALBANIA

Ani More Nuse (Bendix ALXXV)
Brachno Oro (Lee Otterholt;ALXXIII)
Chaj Zibede
Cobankat (Lee Otterholt;ALXXIII)
Dardhare Saranda
E Vogla
Fato Fato (M Ginzberg-ALXXVI)
Koritsa
Populli Jon-Valle Nuseve nga Korce (Kotansky)
Valle e Rrajces (Otterholt-OL 2016)
Valle Jugu (Otterholt-OL 2016)
Valle Toskerishte (Otterholt-OL 2016)
Vallija Hajde Merre Furken (Williard-AL XXVIII)

ARMENIA

Ambee Dageets
Armenian Bar (Papuri)
Beejo (Tom Bozigian-ALIV)
Daronee Yerker Yev Barer (Tom Bozigian-ALIV)
Eech Eemanae (Armenian Miserlou)
Guhnigah (Tom Bozigian-ALIV)
Hey Vala (Tom Bozigian-ALXVII)
Hooshig Mooshig (Armenian)
Jo Jon (Tom Bozigian-ALIV)
Loorke
Loosnee Shoghov (Bozigian-ALXVII)
Medex Tashginag
Moosh/Sasoon (Tom Bozigian-ALIV)
Papuri
Papuri (Armenian Bar)
Sev Acherov Aghcheek (Oaks-ALXXXII)
Sheikhan Eeshkhan (Bozigian)
Spastia Bar 1 (Arm -piano)
Spastia Bar 2 (Orch)
Sweet Girl (vocal)
Tamzara/Pompooreeg
Teen
Toi Negris

BULGARIA


Alunelu
Arnautsko Horo (Yves Moreau AL XXXI)
Backovsko Horo (Steve Kotansky-ALXV)
Bavno Horo
Bebelekovsko Horo
Belo Lenche (Paul Collins-Al XXXIII-2 versions)
Beratis (Yuliyan Yordanov AL XXX)
Bicak
Brasni Carvul (Yves Moreau-ALIXX)
Bregovsko Horo
Brezovska Ruchenista
Bucimis
Byala Roza (Nancy/Slavi)
Cekurjankino Horo
Chetvorno Shopsko Horo
Ciganko (Lee Otterholt;ALXXIII)
Cigansko Horo (Paul Collins-Al XXXIII)
Daichovo Horo
Denika (Yves Moreau-ALX)
Dermansko Horo (Yuli Yordanov-ALXXII)
Dimitrija (Yves Moreau-ALIXX)
Djangurica
Djunguritza (Vassil) (Williard-AL XXVIII)
Dobra Nevesto
Dobro Ljo (Yves Moreau AL XXXI)
Dobrudzhanska Ruchenitsa (Yuli Y. AL XXX)
Dobruzanska Pandala
Dobruzanska Reka
Dobruzanski Buenek (Yves Moreau-ALX)
Dospatsko Horo
Doyrenska Ruchenitsa (Y.Yordanov AL XXX)
Dvasti Tristi (Yves Moreau-ALIXX)
Eleno Mome (Yves Moreau-ALX)
Elenska Ruchenica (Yves Moreau-ALX)
Erkechko Horo (Erik Bendix-ALVIII)
Gajdine Svirjat (Yves Moreau AL XXXI)
Ginka (Yuliyan Yordanov AL XXX)
Glavnisko Cetvorno Horo
Gradishtensko Horo (Y. Yordanov AL XXX)
Graovsko (Michael Ginsberg-ALXVI)
Graovsko & Divotinska
Gruchkoto (Yuli Yordanov-ALXXII)
Gruncharsko (Yuliyan Yordanov AL XXXI)
Idam ne Idam (Sue Williard-ALXII)
Izruchanka (Michael Ginsberg-ALXVI)
Izruchanka #2
Jaap’s Tropanka
Jove Male Mome
Kamenopolsko
Kapetan Vojvoda (Yves Moreau AL XXXI)
Kate Kate
Katerino Mome
Kilimarsko Horo
Kilmarsko Pajdushka
Kjustendilska Ruchenitsa (multiple variations)
Koga Me Mama Rodila (Y. Moreau AL XXXI)
Kokice
Koljovo Horo (Yves Moreau AL XXXI)
Krajdunovsko Horo
Krivo Horo
Krivo Ihtimansko (Yves Moreau AL XXXI)
Krivo Palanacko
Krivo Sadovsko Horo (Y. Moreau AL XXXI)
Kukuvicka
Kustendilsko slow Vodeno
Kyustendilska Ruchenitza
Kyustendilsko Vodeno
Lalica (Yves Moreau AL XXXI)
Lazarska Racenica (Yves Moreau-ALXIX)
Liasa
Lomskata (Yves Moreau AL XXXI)
Loudutuh (Yuli Yordanov-ALXXII)
Loveshko Daychovo
Mali Izvorski Opas (Yves Moreau AL XXXI)
Mari Mariko
Minka
Momino Horo (Yves Moreau AL XXXI)
Myatalo Lenche (Ginzberg-ALXXVI)
Nestinarsko Horo
Nevesto Carven Trendafil
Novo Vlasko
Novoselko Horo (Petur Iliev)
Novoselko Horo (Yves Moreau-ALX)
Odeno Oro
Oine Doine
Oj Dimitro Le (Yves Moreau AL XXXI)
Perniska Kopanica (Yves Moreau AL XXXI)
Pomasko Sirto (Yves Moreau-ALX)
Povlekana (Iliana)
Pravo Capraz (Yves Moreau-ALXIX)
Pravo Cepelarsko (Yves Moreau AL XXXI)
Pravo Kapansko Horo (Y Moreau-ALX)
Pravo Pestersko Horo (Y Moreau-ALX)
Pravo Rodopsko Horo (Kotansky-ALXV)
Pravo Rodopsko Horo (Y. Moreau)
Pravo Sevranjasko Horo
Pravo Severnjasko Pajdusko
Preskacanka (Yves Moreau-ALX)
Radomirska Lesa (Yves Moreau-ALXIX)
Radomirska Ruchenitsa (Yuli Y. AL XXX)
Radoychovata (Yuli Yordanov-ALXXII)
Ravno Oro (Yuliyan Yordanov AL XXX)
Ripna Maca
Ripni Kalinka (Yuli Yordanov-ALXXII)
Rodopsko Horo (Steve Kotansky-ALXV)
Ruka (alt. Dobrujanska Reka)
Sabrali Sa Se Sabrali
Sadi Moma
Samokovsko Horo
Sandansko Horo
Sedi Donka
Sednalo E Jore Dos
Sej Sej Bop
Selsko Shopsko Horo
Sirtaki po Loveshki (Yuli Yordanov-ALXXII)
Sitna Zborenka (Yves Moreau)
Sitno Severnjasko Horo
Snoshti Vecher Rade (Yuli Yordanov-ALXXII)
Starcheska Ratcheniza (Collins-Al XXXIII)
Trakliski (Thrace-Erik Bendix-ALVIII)
Trite Puti (Petur Iliev)
Trite Puti Otjambo (Yves Moreau-ALX)
or Yambolsko (Yordanov-ALXXII)
Trugnala Rumjana
Varnenska Tropanka
Varnenski Kjucek (Yves Moreau AL XXXI)
Vidinsko Horo
Vlasko
Yuta (Iliana)
Zamfirovsko Signa (Illiana)
Zenski Capraz (Yves Moreau AL XXXI)
Zensko Za Raka (Yves Moreau AL XXXI)
Zheni me mamo (Illiana)

CZECK REPUBLIC & SLOVAKIA
Ceresnicky (Czech.-Moravia)
Dubleska Polka
Horehronsky Czardas (Czech)
Kalina (Slovak; Paul Collins-Al XXXIII)
Polster Tanc
Slovak Czardas

GREECE

Ahi Vahi
Alta es la Luna (Ladino)
Aptaliko Zeibekiko
Bafra Horunu (Joe Graziosi-ALXIII)
Daliana (Greek-Michael Ginsberg-ALXVI)
Dhivaratikos (Joe Graziosi ALXIII)
Dhondia Pikna (Joe Graziosi ALXIII)
Hasapico (multiple versions)
Slow Hasapikos ("The Cigarette Case")
Hasaposervikos (Allen/Linda)
Im Rotzim
Kalamata Kerchief
Kalamatianos
Karagouna
Kleftes (J. Graziosi ALXIII)/(S. Kotansky ALXV)
Kleistos
Kori Mi Paringile
Kritiko Sirto
Lemonia (Joe Graziosi-ALXIII)
Lerikos
Leventikos (Williard-AL XXVIII)
Liakena
Milia (Joe Graziosi ALXIII)
Militsa (Ginzberg-ALXXVI)
Miserlou (multiple versions)
Never on Sunday
Paraliakos (Lee Otterholt ALXXIII)
Pentozali (Cretian & #2)
Skopos Tis Avgis (Williard-AL XXVIII)
Syrtaki
Syrtos (Ruby Love) (Chalkidiki)
Tik (Pontic; M Ginsberg ALXVI)
Triandafilia (Lee Otterholt;ALXXIII)
Tsamikos (Epirou-women’s) (Williard-AL XXVIII)
Tsamikos (Paramythis) (Williard-AL XXVIII)
Zonaradikos (Oaks-ALXXXII)


HUNGARY

Adjon as Isten (Let God Give)
Ciganski Orient (Gypsy)
Cigany (Kovacs)
Ciganytanc (Gypsy-S Kotansky-ALXV)
Ciganytanc - Sad Lover (slower)
Ciganytanc - Dancing Lad
Dromu Drakula (Hungary-Kovacs-ALXVIII)
Dunantalvi Tancok & Ugros (Ribarsky-ALIII)
For a Birthday
Fox Dance (Wallachian--Olahos)
Gyimesi Kerekes (Kovacs ALXVIII)
Hungarian Wedding Dance (see Lakodalmi Tanc)
Kapuveri Verbunk (Kovacs-ALXVIII)
Kortanc
Lakodalmi Tanc (Hungarian Wedding Dance)
Moldvai Kezes (Kovacs-ALXVIII)
My Daughter, Sabina (Ciganytanc)
The Night Girls (Ciganytanc)
Olahos (Sebo version-couples-Czompo)
Proposal (Ciganytanc)
Sad Lover (Ciganytanc)
Somogyi Karikazo
Szatmari Karikazo (Kovacs-ALXVIII)
Szekely Verbunk (Bill Ribarsky-ALIII)
Szennai Karikazo
Urai Korczardas
Uzodi Csardas

ISRAEL

Adama Veshamayim
Al Sadenu
Al Tira
At Va'ani
Avre Tu (2 versions-slow & fast)
Banu Leha’ir Et Ha’ir (Ed Austin OR 2014)
Belailot Hakayits
Debka Oud
Dodi Li (couples)
Eretz Israel Yafa (Ed Austin OR 2014)
Erev Ba
Harishut
Harmonica
Hashual
Hine Ma Tov
Hora Aggadati
Hora Haktana
Hora Mamtera
Hora Nikoda
Hora Spoitorilor (Lee Otterholt 2011)
Horoa Haktana
Hulu (Hassidic)
Israelit
Jaffo
Kachol
Kafeh Oh Teh
Ki Eshmera Shabbat
Kol Dodi
Likrat Shabbat
Ma Navu
Mayim Mayim
Od Nagiah
Od Yishama
Omrim
Omrim Yeshna Eretz (Ruth Goodman-ALII)
Or Verushalayim
Rakefet (couples)
Shabechi Yerushalayim
Shir
Sulam Yakov (Jacob’s Ladder)
Tzadik Kadamir
Ve David
Vulputa
Yedid Nefesh (instr.- R.Goodman-ALII)
Yedid Nefesh (vocal version)
Zimer Atik (Niggun Atik)



LEBANON, ASSYRIA, SYRIA (Arab)

Aino Kchume (Assyrian-couples)
Al Kala’a (Lebanon)
Ali Ali (Lebanon--Tom Bozigian-ALIV)
Ammer Ya Maalem (Leb Bozigian-ALXVII)
Debka Beirut (Lebanon)
Jetili (Jordan-Tom Bozigian-ALXVII)
Kochari (Assyrian)
Marhaba (Arab-Israeli)
Shatty Ya Denny (Paul Collins-Al XXXIII)
Sheikhani (Assyrian & Chaldean; Collins)
Siriysko Horo (drums) (Y. Yordanov AL XXX)
Siriysko Horo (Yuliyan Yordanov AL XXX)
Ya Abud (Arab-Israeli)
Ya Hazhal Sanin (Leb -Bozigian-ALXVII


MACEDONIA


Ajde Jano (Celtic)
Arap
Arap Zajko Kokarajko
Banjsko (Michael GinsbergALXVI)
Bavno Lesno (Atanas Kolarovski-ALXIV)
Bavno Oro (vocal version)
Bavno Oro (instrumental)
Belasichko Oro
Berance (Williard-AL XXVIII)
Berovka (George Tomov-ALVI)
Bufcansko Oro
Changulovo (M. Ginsberg-ALXXVI)
Chochek za Marrak (Ginsberg-ALXXVI)
Cocek (by Xenos-Macedonia)
Dimna Jude Momo
Dimna Kopachka
Divlevo
Divlevo Oro (Atanas Kolarovski-ALXIV)
Dolgoto (Steve Kotansky-ALXV)
Indinsko Oro (Steve Kotansky-ALXV)
Indiski Cocek (M Ginsberg-ALXVI)
Janino Oro (George Tomov-ALVI)
Kasapsko Horo
Legnala Dana
Lesnoto
Makedonsko Narodno
Makedonsko Devojce
Mariikinata
Mesarisko Oro
Neva Voda Nalimala
Ovcepolska Potrculka (Erik Bendix-AL1)
Ovcepolsko Oro
Paidusko
Parsarelska
Prsten Mi Padna Male
Ramno Veleshko
Romska Gajda (M. Ginsberg-ALXVI)
Rumelaj (Jeni Jol)
Shirto
Skudrinka (E Bendix-AL1 & Tomov-ALVI)
Smilyana (Daniela)
Tino Mori
Vodenki (Sue W.-ALXII)
Zalna Majka (George Tomov-ALVI)
Zensko Macedonsko Oro (Glass-ALIX)
Zensko Pusteno Oro (S.Kotansky-ALXV)

 

 



NORTH EUROPE/ AMERICANS
(USA, UK, FRANCE & CANADA)

Amelia’s Waltz (Britain)
An Dro/Andro (Brittany)
Arnold’s Circle (Ed Austin OR 2014)
Avant-Deux de Travers (France)
Believe
Bouree (Ou Reste Donc la Maitre-Can )
Breton An Dro (Brittany)
C'est une jeunne mariée (Otterholt)
Chilili (Allen/Linda)
Emma Vals (Sweden)
Female Saylor (Coleraine)
Ffarwei Marian
Gavotte D’Honneur (Brittany)
Gay Gordon’s (Scotland)
Hambo Singing
Hokey-Pokey
Honey Bee
King Tut (Zimer Atik)
La Bastringue (Quebec)
Le Maitre de la Maison (Bouree)
Levi Jackson Rag
Lord of the Dance (Irish)
Mairi’s Wedding (Scotland)
Robin Ddiog-Lazy Robin (E. Austin OR 2014)
Ruby Love
Salty Dog Rag (USA)
Singing Hambo (Sweden)
Sixteen Tons (USA)
Specknerin (England)
Star of the County Down (Ireland)
Steppin’ Out (USA)
The Way You Make Me Feel (USA-Collins)
Waltz – Hills of Habersham
Waltz Country Dance
Zillertaler Landler


POLAND

Ada’s Kujawiak
Kujawiak Niebelski (Morley Leyton-ALV)
Kujawiak Weselny
Louky
Sobotki

ROMA


Bronx Pharo (Sani-ALXXVII)
Cocek-Kycek (Sani-ALXXVII)
Gras Kalo (Serb/Rom;Roberto Bagnoli)
Horahano Oro (Sani-ALXXVII)
Mahala Mori Shej (Roma)
Pharo (Sani-ALXXVII)
Phirno Pharo
Surdulicko Horo (Sani-ALXXVII)
Topahansko Oro (Sani-ALXXVII)


ROMANIA

Alunelul (vocal)
Alunelul #2 (instrumental)
Alunelul ca la Sadova
Alunelul de Brau
Alunelul de Mana (Oltania)
Aoleanul
Aoleanul de la Fundu Paralui
Arcanul
Arcanul Batrinesc
Arcanul Moldovei
At Ica
Balta de la Fundu Paralui (ALXXI)
Balta Intro-Slow Hora (Nic H.-ALXXI)
Batrinesca din Vicov
Batuta Ursului
Brail Pe Opt
Braul Pe Opt (Steve Kotansky-ALXV)
Braul Pe Opt #2 (Kotansky)
Briul Batrin
Briul din Dragus
Briul din Finis
Briul pe Opt (Mihai David)
Briul Lui Toma (Mihai David)
Bruil Rudaralor (Nic Hilferink)
Briul Voinicese (Mihai David)
Ca la Daeni
Ca La Mahala
Cadineasca
Cimpoi
Ciuleandra
Dado la Dado (Joc Batrineasc) (ALXXI)
Damul
Dans Tsiganesc Rar & Repede (Gypsy)
Das Tighele (Yiddish-Romania)
De Doi Din Banat
Del al Lungul
Dela din Oprisor
Dragaicuta (Eric Bendix-AL1)
Floricica Olteneasca
Galaonul de la Ostroveni (Nic ALXXI)
Hora a Doua de la Goicea Mare
Hora Banateana
Hora ca la Caval
Hora de la Chircani (Nic H -ALXXI)
Hora de la Megdia
Hora de la Naipu
Hora de la Putna
Hora de la Rezina (Ginzberg-ALXXVI)
Hora de la Voitinel
Hora de Mina (circle dance)
Hora de Mina (Nicolaas Hilferink)
Hora de Munte
Hora din Bukovina (A.David)
Hora din Giurgiuleshti (Moldova)
Hora Din Neruj
Hora Dreapta
Hora Fetalor
Hora Mare (Hore de la Munte)
Hora Mare #2 (Nic Hilferink -ALXXI)
Hora Mare from Moldova (M. David ALIXXX)
Hora Miresi
Hora Ploii
Hot Cheeze (M. David ALIXXX)
Hot Cheeze (fast - M. David ALIXXX)
Ini Vitui
Itele
Jiana
Jianul (Transylvania)
Joc de Leagane
Jurelul (Ed Austin OR 2014)
Mindrele
Oromnia (Bendix-OL 2015)
Pe Batute
Posovoiaca de la Glimboca (Nic -ALXXI)
Roata
Romaneste
Romaneste de Purtat (Nic H. -ALXXI)
Rustemul
Sirba de la Cahul
Sirba de la Negru Voda
Sirba din Calus (M. David ALIXXX)
Sirba din Cimpoi
Sirba Fetalor
Sirba pe Loc
Siriul
Tarina de la Abrud (Oaks-ALXXXII)
Tin Tin Tini Mini
Tintaroiul
Tocul
Trei Pazeste
Troaca (Lee Otterholt;ALXXIII)
Vlascencuta de la Petrasan (Nic -ALXXI)

RUSSIA & UKRAINE

Arkan (Ukraine)
Bielolitza Kruglalitza (Ukraine)
Bukovinian Spring
Espan
Kak Po Logu
Karapyet (Russian 2-step)
Katia
Khorovod-Elijah Walks (Tom Masterson)
Khorovod (Russian Round Dance-A David)
Korobushka (instrumental)
Korobushka (vocal)
Malenki Tanets
Moskow Hora (Mihai David – ALXXIX)
Spring Time (Mihai David – ALXXIX)
Tikho nad Richkoyu (Ukraine)
Troika
Xopa (Hora-Ukraine)


SERBIA, CROATIA & BOSNIA

Basara
Bre Devojce
Cicino Kolo
Djurdjevica
Dzumbus
Ersko Kolo
Five-step Cacak (5-step)
Gajda Presevare (Bendix ALXXV)
Godeski Cacak
Gras Kalo (Serb/Rom;Roberto Bagnoli)
Hop Zica Zica
Kolo Zita (Paul Collins Al XXXIII)
Krivatvorena (Christos Papakostas)
Ljiljino Kolo (Ed Austin OR 2014)
Milanovo Kolo (Oaks-ALXXXII)
Moja Diridika (Croatia)
Ne Klepeci (Bosnia-Otterholt OL 2015)
Opa Chupa
Orijent
Palomka-Metonicacka-Kostenka (Glass)
Prekid Kolo (Oaks-ALXXXII)
Raca (Vlaski)
Raca Plava
Rumeka
Sa (Cocek) (Steve Kotansky-ALXV)
Sa from Bunjanovac (Bendix ALXXV)
Sarajevka Kolo
Savila se Bela Loza
Seljancica (M. Ginsberg-ALXXVI)
Sestorka
Sestorka Belopalanacko
Setnja (instrumental)
Setnja (vocal)
Slovensko Kolo (Slovenia-Tomov-ALVI )
Staro Prezenska (Bosnia; B Glass-ALIX)
Sukacko Kolo (Croatia)
Usest
Valle e Re - Valle Shota (Steve Kotansky-ALXV)
Vrni se Vrni

TURKEY

Agir Halay
Alaylar-Arzu Kamber (Ahmet Luleci-KY 2012)
Ali Pasha (Ahmet Luleci-ALXI)
Ali Pasha #2 (Luleci-zurna version)
Ali Pasha (traditional) (#3)
Arap (Ahmet Luleci)
Arzu ile Kamber (Ahmet Luleci-ALXI)
Chaya Vardim Zeybegi (Ahmet L. ALXX)
Cemo (Ahmet Luleci-ALXX)
Duz Halay (Ahmet Luleci-ALXX)
Elmalarin Yongasi (Ahmet Luleci-KY 2012)
Erzrumi Shoror (Williard-AL XXVIII)
Eyiya (Ahmet Luleci-ALXX)
Guvercin (Ahmet Luleci-ALXI)
Harputlu (Ahmet Luleci-ALXX)
Hozanki (Ahmet Luleci-KY 2012)
Iste Hendek
Kara Tren (Live-Ahmet Luleci--ALXX)
Kara Tren (Ahmet Luleci-ALXX)
Kara Uzum (Ahmet Luleci-ALXX)
Karadeniz
Kelekvan (AhmetLuleci-ALXI)
Kendime
Kina (Williard-AL XXVIII)
Kirikcan (Ahmet Luleci-KY 2012)
Kirmizi Biber (Roberto Bagnoli)
Konyali
Koroglu
Lachin (Ahmet Luleci-ALXX)
Livan Oy /Hakkari (Ahmet Luleci-ALXI)
Mavilim (Ahmet Luleci-KY 2012)
Meryem Ana (Ahmet Luleci-ALXX)
Mori (Ahmet Luleci-KY 2012)
Mum Yakta Ana (Ahmet Luleci-ALXX)
Narino (Williard-AL XXVIII)
Nazjan (Ahmet Luleci-ALXX)
Oguzlu (Ahmet Luleci-ALXI)
Ordu (Ahmet Luleci-KY 2012)
Oropa (Williard-AL XXVIII)
Papatya
Ramo Ramo (Yuliyan Yordanov AL XXX)
Rapatma (Ahmet Luleci-KY 2012)
Reyhan (Azerbaijan)
Rumeli
Sevda Honoru (Williard-AL XXVIII)
Shashkin (Ahmet Luleci-ALXX)
Shemmane
Siksara (Ahmet Luleci-ALXI)
Sinanari (Ahmet Luleci-KY 2012)
Sirun Achick (Sweet Girl)
Tesi-Duz-Halay (Ahmet Luleci-ALXI)
Yaylalar (Paul Collins-Al XXXIII)
Yeni Hamam

MISCELLANEOUS

Bon Odori - Dance Class (Japan)
Bon Odori – Drums (Japan)
Cavak Jaws (unknown)
Chilili (Bolivia)
Eilat
Pata Pata (S. Africa)
Ramswong (Thailand)
Tokyo Dontaku (Oaks- AL XXXII)



 

 

Site design by Gregory Blann, Webmaster. Copyright© 2002. All rights reserved. Revised 1/29/17